1994. gadā lībiešu izcelsmes kultūras darbinieku dibinātā Lībiešu kultūras centra idejas autors un pirmais vadītājs ir Baltijas jūras somugru valodu filologs Valts Ernštreits, bet kopš 1997. gada to vada žurnāliste Gundega Blumberga (atjaunotā “Līvli” pirmā redaktore un Lībiešu gadagrāmatu sastādītāja un redaktore). Kopš 2004. gada pēc sabiedriskās organizācijas pārveides par biedrību, Līvõ kultūr sidām ir četri biedri, bez jau pieminētajiem arī Renāte Blumberga un Baiba Damberga.
Vairāk nekā piecpadsmit gados paveiktais daudzkārt ievadāms ar vārdiem – pirmo reizi lībiešu kultūras vēsturē, turklāt īstenots viens no centra darbības pamatprincipiem – mēs neesam novēluši uz citu pleciem to, ko spējam izdarīt paši.
Sadarbībā ar Ziemeļvalstu informācijas biroju un valsts īpaši aizsargājamo kultūrvēsturisko teritoriju “Lībiešu krasts” sagatavota fotoizstāde “Te ir manas mājas” un buklets “Līvlist” lībiešu, latviešu, somu, norvēģu un sāmu valodā.
Izveidoti pirmie lībiešu burtus ietverošie fonti Windows sistēmai.
Izveidota pirmā lībiešu mākslas izstāde “Līvõ kuņšt” (aptuveni 40 darbi) no 10 autoriem, kas bija apskatāma Mazirbē un Ventspilī, Igaunijā un Somijā.
Mazirbes tautas namā sarīkots dzejas dienu pasākums.
Izdots pirmais kultūras žurnāls lībiešu valodā “Õvā”.
Nodibināts jauniešu ansamblis “Vīm”, kas piedalās Radu tautu dienās Igaunijā.
Atjaunota sadarbība ar starptautiskajām somugru organizācijām.
Žurnāla “Õvā” vajadzībām pēc LKS pasūtījuma tiek izstrādāts pirmais fonts ar lībiešu burtiem Macintosh sistēmai.
Sagatavoti kultūras žurnāla lībiešu valodā “Õvā” divi numuri.
Kopā ar “Lībiešu krastu” noorganizēta pirmā lībiešu valodas normēšanas konference.
Sadarībā ar partneriem Helsinkos noorganizētas trīs mākslas izstādes: ceļojošā fotoizstāde “Līvlist”, kuras atklāšanā piedalījās “Vīm”, bet referātu par lībiešu kultūras vēsturi nolasīja Valts Ernštreits, kā arī Valta Ernštreita darbu izstāde un lībiešu mākslas izstāde “Līvõ kuņšt”.
Valts Ernštreits māca lībiešu valodu Mazirbē, bērnu nometnē. Mācību vajadzībām sastādīta lībiešu – latviešu un latviešu – lībiešu vārdnīca.
Lībiešu fontu klāsts tiek papildināts ar jauniem CE kodējumam atbilstošiem fontiem, izveidots pirmais klaviatūrasdraiveris Macintosh sistēmai.
Somijā, Pori mākslinieku savienības galerijā, atvērta lībiešu mākslas izstāde, to organizē Baiba Damberga.
Ansamblis “Vīm” piedalās Radu tautu dienās Igaunijā un festivāla “Latvijas vainags” koncertos.
LKS vadītājs Valts Ernštreits piedalās Pasaules somugru otrajā kongresā Budapeštā.
Par Līvu savienības vecākā vietnieku ievēlēts LKS vadītājs Valts Ernštreits, bet LS valdē – Renāte Blumberga. LKS sagatavo LS reorganizācijas un attīstības koncepciju, kuru LS noraida.
“Vīm” piedalās VI somugru tautu folkloras festivālā Igaunijā.
Renāte Blumberga sastāda “Lībiešu krasta” izdevumu bibliogrāfiju.
Renāte Blumberga nolasa lekciju kursu “Lībiešu etniskā un kultūras vēsture” LU Svešvalodu fakultātes Somugru studiju bakalaura programmas studentiem.
Valts Ernštreits nolasa lekciju kursu „Lībiešu literārā valoda” Tartu Universitātē
Ar Sorosa fonda atbalstu sagatavota un izdota pirmā lībiešu dzejas izlase “Es viltīgāks par tevi, menca”, sarīkota tās prezentācija Latvijā, Somijā un Igaunijā. Grāmatas iznākšana atzīta par 1998. gada Dzejas dienu svarīgāko notikumu.
Noorganizētas lībiešu kultūras dienas Rīgā (11. un 12. septembrī). To programmā:
* zinātnieku lasījumi “Lībieši un Rīga”,
* fotoizstāde “Te ir manas mājas”,
* lībiešu mākslinieku darbu izstāde,
* fotogrāfa Daiņa Kārkluvalka personālizstāde “Lībiešu krasts”,
* grafiķes Baibas Dambergas personālizstāde “Trešais sēklis”,
* lībiešu dzejas vakars – sadarbībā ar Rakstnieku savienību,
* izdots plakāts un buklets “Līvõd kuņšt”.
Pēc LKS iniciatīvas Latvijas Valsts prezidentam, Ministru prezidentam un Saeimas priekšsēdētājam iesniegta LKS un starptautiskās Lībiešu draugu biedrības atklāta vēstule, ko parakstījis gandrīz pustūkstotis Latvijas, Igaunijas, Somijas, Ungārijas, Vācijas, Krievijas, Holandes zinātnieku, kultūras un sabiedrisko darbinieku. Vēstulē izteikts protests pret Līvu (Lībiešu) savienības rosināto Valsts īpaši aizsargājamās kultūrvēsturiskās teritorijas “Lībiešu krasts” slēgšanu, neveidojot vietā jaunu valsts organizāciju, kas būtu atbildīga par lībiešiem. Tāpat vēstulē tiek piedāvāts veidot ilgtermiņa mērķprogrammu lībiešu kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanai.
Pēc LKS ierosmes izveidota darba grupa valsts ilgtermiņa mērķprogrammas “Lībieši Latvijā” izstrādei. Darba grupā darbojas LKS pārstāvji Renāte Blumberga, Gundega Blumberga, Valts Ernštreits.
Pēc LKS un Lībiešu draugu biedrības ierosmes sakarā ar lībiešu karoga iesvētīšanas 75. gadskārtu iedibināta Lībiešu karoga dienas tradīcija.
Valts Ernštreits nolasa lekciju kursu „Lībiešu literārā valoda” Tartu Universitātē
Izdota Valta Ernštreita Lībiešu-latviešu un latviešu-lībiešu vārdnīca.
Atzīmējot LKS 5 gadu jubileju, sadarbībā ar Staiceles pilsētas domi Staicelē noorganizēts sarīkojums “Lībieši atgriežas Latvijā”, izveidots Salacas novada lībiešu kultūras un informācijas centrs „Pivālind”, pirmo reizi aktivizējot lībiskā jaunākā laika kultūrvēstures mantojuma apzināšanu Vidzemē.
Biroja “Rīga 800” stipendiju lībiešu valodas un kultūras studijām saņem LKS biedri Renāte Blumberga un Valts Ernštreits.
Noorganizēta pirmā lībiešu valodas runātāju nometne Vaides Ozolniekos.
LKS, Lībiešu draugu biedrība un “Fenno-Ugria” rīko Lībiešu karoga dienu Tartu.
Renāte Blumberga nolasa lekciju kursu “Lībiešu etniskā un kultūras vēsture” LU Svešvalodu fakultātes Somugru studiju bakalaura programmas studentiem.
Valts Ernštreits nolasa lekciju kursu „Lībiešu literārā valoda” Tartu Universitātē
Valts Ernštreits nolasa lekciju kursu „Lībiešu valoda” Budapeštas Universitātē.
Noorganizēta talka Brīvdabas muzeja lībiešu sētas sakopšanai.
Baiba Damberga saņem aģentūras Rīga – 800 prēmiju par ieguldījumu lībiešu kultūrā.
LKS pārstāvis Valts Ernštreits darbojas valsts programmas „Lībieši Latvijā” uzraudzības padomē.
Pēc LKS ierosmes Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā atzīmē lībiešu sētas 30 gadu jubileju. Svētku programmu sagatavojis Lībiešu kultūras centrs.
Sagatavots literatūras mēnešraksta “Karogs” lībiešiem veltītais numurs.
Vēstures doktora disertāciju “Etnogrāfiskie materiāli par lībiešiem Somijas avotu krātuvēs” aizstāv Renāte Blumberga.
Valts Ernštreits iegūst maģistra grādu Tartu Universitātes Filozofijas fakultātes Igauņu un somugru valodu nodaļā.
Valts Ernštreits nolasa lekciju kursu „Lībiešu valoda” Latvijas Universitātē
Mazirbes Lībiešu tautas namā iekārtota Baibas Dambergas personālizstāde „Vārti”.
LKS vadītāja Gundega Blumberga iekļauta valsts mērķprogrammas „Lībieši Latvijā” vadības padomes sastāvā.
Noorganizēts semināru cikls lībiešu valodas un kultūrvēstures pasniedzējiem. Nodarbības vada Dr. hist. Renāte Blumberga un Tartu universitātes doktorants Valts Ernštreits.
Atrasts P. Damberga 1960. gados sastādītās lasāmgrāmatas manuskripts.
Helsinkos, Baltijas kultūras centrā, sarīkota Baibas Dambergas personālizstāde.
Tartu universitātē starptautiskās Lībiešu draugu biedrības rīkotajā seminārā „Radu tautu kustība un lībiešu valodas pētīšana”. Referātu „Tartu Akadēmiskais radu tautu klubs un lībieši” nolasa Dr. hist. Renāte Blumberga.
Etnogrāfiskā brīvdabas muzejā noorganizēts Dzejas dienu pasākums, kas pilnībā notiek divās valodās: lībiešu un latviešu.
Mazirbē noorganizēta otrā lībiešu valodas runātāju nometne.
Noorganizēta talka Mazirbē Lībiešu tautas nama apkārtnes sakopšanai.
Sākas pirmie Lībiešu kultūras centra rīkotie lībiešu valodas runātāju kursi. Nodarbības reizi mēnesī vada Valts Ernštreits.
Sadarbībā ar Tartu Universitāti un Starptautisko lībiešu draugu biedrību noorganizēta otrā lībiešu valodas normēšanas konference. Tajā apstiprināti lībiešu valodas pareizrakstības likumi.
LKS pētniece Renāte Blumberga Dzimtās valodas biedrības (Emakeele Selts) arhīvā atrod lībiešu dzejnieka un sabiedriskā darbinieka Kārļa Staltes sarakstītās lībiešu ābeces un sākuma lasāmgrāmatas „Ābēd ja īrgandõks lugdõbrāntõz” manuskriptu.
Sākta lībiešu valodas un kultūras portāla livones.lv izveide.
Helsinku universitātē lekciju ciklā „Vārds Baltijas jūras somiem. Desmit skatupunkti uz identitāti” Renāte Blumberga nolasa referātu „Lībieši un viņu etniskā identitāte”.
Tallinā, Igauņu valodas institūtā, Radu tautu klubā (Hõimuklubi) pasākumā, kas veltīts Lībiešu karoga dienai, Renāte Blumberga nolasa referātu „Lībieši un viņu etniskā identitāte”.
Valts Ernštreits Latvijas Universitātē nolasa lekciju kursu „Lībiešu valoda”.
Sadarbībā ar Līvõ kultūr sidām un portālu livones.lv. izraudzīts Valsts robežsardzes jaunbūvējamā kuģa nosaukums „Rānda”.
LKS organizē Baltijas somu mazāk lietoto valodu un reģionālo valodu Ziemeļvalstu-Baltijas-Krievijas tīkla semināru Latvijā. LKS šajā tīklā pārstāv lībiešu valodas pētniecības jomu.
Starptautiskajā konferencē „Nekrievu tautu pētīšana un identitāte Krievijas impērijā 1800-1855″, kas notika Somijā, Latvijas vienīgā pārstāve Renāte Blumberga nolasa referātu „A. J. Šēgrēna ekspedīcijas pie lībiešiem 1846. un 1852. gadā”.
Dziesmu svētku laikā SIA Niceplace stendā Rīgā, Vērmanes dārzā, atvērts Lībiešu informācijas punkts, kur katru dienu bija iespēja saņemt informatīvus materiālus un uzziņas par lībiešiem, iegādāties grāmatas, albumus un citus izdevumus, kā arī tikties ar dažādu lībiešu organizāciju un citu nodibinājumu pārstāvjiem.
Noorganizēts lībiešu mūzikas koncerts Vērmaņdārza estrādē. Pēc Valta Ernštreita ierosinājuma lībiešu komponistes Ullas Ernštreites vadībā šim koncertam tiek izveidots jauniešu ansamblis. Ansambļa dalībnieki par tā nosaukumu izvēlas “Nurmorkestra”, taču pēc V. Ernštreita ierosinājuma maina to uz lībisko nosaukumu “Nurmorkestõr” ‘lauka orķestris’.
LKS piedalās Dzimtās valodas biedrības (Emakeele Selts) sapulcē, kurā atver divas grāmatas: Tīts Reins Vītso “Lībiešu valoda un Baltijas jūras somu valodu ainavas” un Ilse Lehiste, Pire Terasa, Valts Ernštreits, Pertele Lipuss, Karls Pajusalu, Tūli Tuiska, Tīts Reins Vītso “Livonian Prosody” (Lībiešu valodas prozodija).
„Latvijas Universitātes Rakstu” 727. sējumā ievietots Renātes Blumbergas raksts „Pirmās lībiešu lasāmgrāmatas – ieskats tapšanas vēsturē”. Valts Ernštreits šajā sējumā sniedz ieskatu lībiešu literārās valodas vēsturē, tās sākumu datējot ar 1863. gadu un pusotra gadsimta vēsturi sadalot četros periodos.
Renāte Blumberga nolasa lekciju kursu “Lībiešu etniskā un kultūras vēsture” LU Svešvalodu fakultātes Somugru studiju bakalaura programmas studentiem.
Portāla sadaļā Kopiena sākas trešdienas vakaru čati stundas garumā lībiešu valodā. Moderators Valts Ernštreits.
Eiropas Valodu dienas pasākumos LKS organizē Lībiešu valodas nodarbības, tās vada Baiba Damberga.