Lingua

Miķeļtornī (lībiski – Pizā), Lībiešu krastā, izveidots Latvijas pirmiedzīvotājiem – lībiešiem – veltīts mākslas objekts “Nekādu lībiešu nav”, kura autors ir lībiešu dzejnieks un mākslinieks Valts Ernštreits (1974). Mākslas objekts tapis kā pārdomu vieta, kur ikviens var paraudzīties uz pasauli lībiešu acīm, pamēģināt iejusties lībiešu lomā šodien, 21. gadsimta Latvijā, un arī aizdomāties par savas tautas, sevis paša un līdzcilvēku likteni. Svarīga mākslas objekta daļa ir arī autora stāstījums par viņa personisko pieredzi, kas klausāms režisores Zanes Gargažinas un operatora Mārtiņa Šalmja veidotajā video par mākslas objekta tapšanu (skatāms mākslas objekta vietnē www.livones.net/nolivonians/).

 

Publicitātes foto

 

Par sava veida ierosmi mākslas objekta tapšanai kalpojis VSIA “Latvijas valsts ceļi” aizliegums izmantot lībiešu valodu ceļa zīmēs, lai gan Valsts valodas likums jau vairāk nekā 30 gadus nosaka tieši pretējo un Ziemeļkurzemes pašvaldības vairākkārt piedāvājušas izpildīt šo likumu “Latvijas valsts ceļu” vietā. Tādējādi mākslas objekts vēsta arī par to, cik trausla ir sabiedrības izpratne un likuma vara pat 21. gadsimta Eiropas Savienības dalībvalstī, kad skaļos vārdos sacītās un pat dokumentos ierakstītās labās ieceres un ierosmes atduras pret atsevišķa cilvēka vai institūcijas nevēlēšanos iedziļināties, augstprātību un reizēm pat nicīgu attieksmi pret sabiedrību, valsti, tiesiskumu, arī pašu darbu – un sekas skar ikvienu skaitā mazu un neaizsargātu sabiedrības daļu.

 

Zanes Ernštreites foto

 

Mākslas objekts “Nekādu lībiešu nav”, stāstot lībiešu stāstu, vienlaikus tiecas parādīt, ka ikvienam lēmumam un apgalvojumam, ikvienai rīcībai un birokrātiskai atrunai ir konkrētas izpausmes un sekas, kas šajā objektā pārtulkotas un atveidotas mākslas valodā.

 

Zanes Ernštreites foto

 

Mākslas objekts “Nekādu lībiešu nav” atrodas Lībiešu krastā, Miķeļtornī, un tas kalpo arī kā sava veida mūsdienu piemineklis lībiešiem. Tas izvietots uz autora dzimtas zemes blakus Miķeļtorņa kapiem, kuros atrodas arī savulaik pats pirmais Latvijā izveidotais piemineklis lībiešiem – 1978. gada rudenī VDK aizliegta pasākuma laikā atklātais piemiņas akmens trijiem kapos apglabātajiem lībiešu dzejniekiem. Par šo pieminekli garāmbraucējiem nav ne jausmas, jo uz to neved neviena norāde. Savukārt Miķeļtornī, kas savulaik bija viens no lielākajiem Lībiešu krasta ciemiem un gandrīz pilnībā tika iznīcināts padomju okupācijas laikos, šobrīd ziemā dzīvo vien 8 cilvēki, tam tuvākais veikals atrodas 24 kilometru, bet skola – 40 kilometru attālumā.

 

Zanes Ernštreites foto

 

Mākslas objekts “Nekādu lībiešu nav”, tā tīmekļa vietnes un video tapšana finansēta no autora personiskajiem līdzekļiem. Objekts “Nekādu lībiešu nav” ir īpašs arī ar to, ka tas ir pirmais vides mākslas objekts, ko veidojis lībiešu mākslinieks.