Lingua

UNESCO (Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija) Starptautiskajā dzimtās valodas dienā – 21. februārī – šogad valstis aicina īpašu uzmanību pievērst tieši apdraudētajām valodām. Latvijā šai saistībā svētdien tiešsaistē notiks lībiešu valodai veltīts pasākums, kurā varēs apgūt dziesmas lībiešu valodā, kā arī plašāk uzzināt par šīs valodas situāciju un lomu mūsdienās. Par to portālā LSM.LV 19. februārī publicētajā materiālā stāsta Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondente Baiba Kušķe.

Lībiešu valoda ir pati apdraudētākā valoda Eiropas Savienībā, tajā šobrīd var sazināties vien 20 cilvēku, kaut gan pēdējos gados ir tendence runātāju skaitam pieaugt. Lībiešu kultūras centra valdes loceklis Valts Ernštreits situāciju salīdzina ar Covid-19 slimnieku – “šeit mums ir situācija, kad ir nepieciešama reanimācija, izpratne un ļoti daudz atbalsta”.

Priecējoši gan, ka interese pieaug, par ko liecina kaut vai tas, ka pērn konkursā par iespējām piedalīties lībiešu bērnu un jauniešu vasaras skolā piedalījās gandrīz 50 bērnu. Bet pēc oficiālās statistikas Latvijā ir kopumā 250 lībiešu, kas nozīmē, ka arī runātāju skaitam ir iespēja palielināties.

“Un tāpēc mēs meklējam, kādas vien iespējas ir atrodamas, lai šī valoda varētu dzīvot tālāk, attīstīties tālāk un lai to arī varētu apgūt,”  saka Valts Ernštreits.

Ulla Frasere un Ģirts Gailītis dzied lībiski

Jau pērn Starptautiskajā dzimtās valodas dienā UNESCO Latvijas nacionālā komisija uzmanības centrā izvirzīja lībiešu valodu, kam pateicoties tiešsaistē pirmo reizi tika rādīta lībiešu valodas stunda. Tas bija impulss, lai pēc tam izveidotu jau septiņas lībiešu valodas stundas, kas tagad ikvienam interesentam pieejamas Lībiešu institūta “You Tube” kanālā. Tapis vēl viens ļoti interesants projekts – oriģināldziesmu cikls lībiešu valodas pamatu apguvei ”Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu”. Dziesmas speciāli šim projektam komponēja Julgī Stalte un Ulla Frasere, un tās palīdz uzzināt, kā lībiešu valodā skan dažādas krāsas, skaitļi un citi svarīgi vārdi, kā arī – ko lībiešu valodā saka dzīvnieki. Arī šīs dziesmas pieejamas Lībiešu institūta “You Tube” kanālā, bet svētdien, Starptautiskajā dzimtās valodas dienā, plkst. 16.00 tās būs dzirdamas dzīvajā izpildījumā “Zoom” platformā.

Julgī Stalte (centrā) dzied Līvu savienības jubilejas pasākumā 2018. gadā. Foto Anrijs Požarskis

Lībieši daudz dara paši, bet ir lietas, ko bez valstiska atbalsta paveikt nevar. Ilgus gadus valsts viņu aktivitātes plānoti neatbalstīja vispār, bet pēdējos trīs gados situācija ir nedaudz uzlabojusies, stāstīja Valts Ernštreits. “Ir parādījies īpaši iezīmēts finansējums Kultūras ministrijā, un arī Izglītības ministrija šur un tur kaut ko ir devusi, pagājušogad, piemēram, tika piešķirts finansējums lībiešu bērnu nometnei. Es ceru, ka šogad arī šāds finansējums tiks atrasts. Bet vispār ir bijis ļoti švaki. Savā ziņā mēs esam tādā kā tukšumā, mums trūkst ļoti daudz kā, lai mēs varētu kaut vai pilnvērtīgi mācīt valodu. Šajā ziņā bez valsts atbalsta ir ļoti grūti. Bet savulaik Egils Levits lībiešu svētkos teica, ka lībiešiem pašiem jādara un valsts nāks palīgā noteikti. Nu, es gribētu cerēt, ka tie viņa vārdi būs piepildīti ar saturu kādudien,” sacīja Valts Ernštreits.

Vairāk šeit.